Інші актуальні статті:


Вперше в Україні стартував проект щодо безоплатної правової допомоги засудженим

Едуард Багіров  розпочав безпрецедентний проект благодійної допомоги засудженим «Справедливість та правовий захист».

В Бучанській виправній колонії №85 (вулиця Мирна, 3, смт. Гостомель) стартував спільний проект Міністерства юстиції України та МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України» безоплатної правової допомоги засудженим та працівникам ДКВС України «Справедливість та правовий захист» - передає офіційний портал Мін’юста: https://minjust.gov.ua/news/ministry/v-ustanovah-vikonannya-pokaran-startuvav-proekt-spravedlivist-ta-pravoviy-zahist.

Декілька годин у будівлі школи колонії професійні адвокати надавали безоплатні усні та письмові консультації з найбільш актуальних питань, що хвилюють засуджених та працівників закладу. Варто зауважити, що це - безпрецедентна подія, яка відбувається в нашій країні вперше.

На презентації проекту в Бучі були присутні офіційні особи, ЗМІ та громадські активісти.

«Левова частка осіб, які відбувають покарання в наших установах, не знають своїх прав, а їх незнання веде до порушень. Безумовно, свої права потрібно відстоювати і захищати відповідно до українського законодавства. Сьогодні активно працює система безоплатної правової допомоги, і ми будемо її розвивати також і для засуджених», - заявив заступник міністра юстиції України Денис Чернишов.

«Сьогодні ми пропонуємо новий формат спілкування - створення Ради з прав людини в Бучанській колонії. До неї входитимуть і співробітники, і засуджені, які зможуть обговорювати будь-які питання, зокрема і суперечливі, що виникають в колонії. Їх потрібно обговорювати в присутності представників прокуратури. Тобто всі питання можна вирішувати на місці, і не потрібно писати скарги в інстанції. Це значно прискорить процес пошуку компромісу», - наголосив голова правління МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України», автор та ініціатор проекту Едуард Багіров.

До кінця червня 2018 року проект Міністерства юстиції України та МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України» охопить всі установи виконання покарань Київської області.

«Завдання Міністерства юстиції - бути тією основою, на якій чаша терезів не коливатиметься ні в сторону засуджених, ні в сторону адміністрації. Ми за цим пильно стежимо і продовжуватимемо й надалі виконувати відповідну роботу щодо встановлення справедливості. У деяких установах адміністрація перегинає палицю, з цим ми теж будемо боротися», - додав Денис Чернишов.

Починаючи з липня, безоплатні послуги правозахисники надаватимуть в межах Центрального міжрегіонального управління (Житомирська, Черкаська і Чернігівська області). У серпні проект охопить Західне міжрегіональне управління (Львівська, Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Рівненська та Тернопільська області), у вересні - Південне міжрегіональне управління (Одеська, Кіровоградська, Миколаївська та Херсонська області), у жовтні - Південно–Східне міжрегіональне управління (Дніпровська, Донецька та Запорізька області), у листопаді - Північно–Східне міжрегіональне управління (Харківська, Луганська, Полтавська та Сумська області), у грудні - Центрально–Західне міжрегіональне управління (Вінницька, Хмельницька та Чернівецька області).

«Спільно з правозахисниками та міжнародними організаціями ми розробили пам’ятки для родичів засуджених та осіб узятих під варту, щоб кожен мав можливість ознайомитися зі своїми законними правами та обов’язками. Подібні пам’ятки вже найближчим часом опиняться в усіх установах виконання покарань», - наголосив в.о. начальника адміністрації ДКВС України Олександр Крикушенко.

До кінця року планується в усіх колоніях України одночасно 18-го числа кожного місяця адвокатами і правозахисниками заслуховувати засуджених осіб та працівників виправної колонії.

Говорять адвокати

Ось що розповіли «СТОЛИЦІ» професійні адвокати після сеансу консультацій з бучанськими в’язнями.

Олександр Швидченко, адвокат: «В результаті цих консультацій засуджені безперечно набагато більше узнають про свої права, бо основна проблема багатьох наших людей це правове невігластво».

Валерій Ларичев, адвокат: «Вирішувати свої проблеми за парканом колонії засуджений без допомоги людей безперечно не може. Тому саме такі безкоштовні правові консультації конче необхідні людині за гратами. Вони можуть стати рятівною соломинкою, можливо й останньою для кожного з них».

Микола Івашко, адвокат: «Проблеми, з якими звертаються засуджені, для них самих більш ніж актуальні. Наприклад, вже перебуваючи в колонії засуджений отримав несправедливе покарання, або йому не дають умовно дострокового звільнення. За кожною проблемою – доля живої людини. Тому такі консультації дуже важливі для в’язнів».

Слово автору проекту

Незабаром після старту проекту «Справедливість та правовий захист» ініціатор проекту,  правозахисник Едуард Багіров розповів «СТОЛИЦІ» про найближчі перспективи цього ноу-хау на українських теренах.

-      Як ви оціните перший етап всеукраїнської акції, чи вже можна говорити про реальні результати?

-      Безперечно! Розумієте, саме у цю Бучанську колонію, та й до інших вітчизняних колоній і слідчих ізоляторів я досить часто навідуюсь вже на протязі 20 років. Під час візитів надаю засудженим правову допомогу, тому багато із них бачать мене частіше, ніж власних родичів. Щодо проекту «Справедливість та правовий захист», то в цьому випадку я почав діяти за чітким та позитивним сценарієм. Є така приказка - якщо хочеш навчити рибалку ловити карася, спочатку навчи його тримати вудочку.

Поступово проект охопить всі колонії та слідчі ізолятори країни і в кожному з них запрацює Рада з прав людини. До неї увійдуть представники адміністрації колонії, наприклад, як це було уколонії №85: керівник закладу та його заступник, 4-5 адвокатів, представники прокуратури, у Бучанській колонії це були заступник начальника та прокурор відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру прокуратури Київської області Іван Колб та Максим Сторчак, я, як представник громадської організації МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України», та делегати від громади засуджених. Це також можуть будуть представники загонів колонії, чоловік 20-30. Тобто всі питання, зокрема гострі та суперечливі, можна вирішувати на місці, і не потрібно писати скарги в інстанції. Це значно прискорить процес пошуку компромісу.

Десь з 18 грудня проект запрацює в усіх пенітенціарних закладах  України. Безперечно, робити засідання 18 числа кожного місяця у кожному окремому закладі це великий крок вперед у справі захисту прав засуджених та працівників пенітенціарної системи. Але в ідеалі така юридична безкоштовна допомога потрібна цим категоріям громадян, як мінімум, щоденно. І над цим треба працювати.

-      З якого джерела відбувається фінансування проекту?

-      У Бучанській колонії правову допомогу надавали чотири адвокати з об’єднання «Міжнародна адвокатська компанія «Едуард Багіров та партнери» і профінансував цю частину проекту особисто я. Але присутній на заході заступник міністра юстиції Денис Чернишов запропонував схему, при якій всі наступні кроки проекту буде фінансувати Міністерство юстиції у форматі первинної юридичної допомоги, яку згідно з законодавством України мають право отримати у всіх населених пунктах країни такі соціальні категорії населення, як малозабезпечені громадяни, інваліди та пенсіонери. В нашому випадку це будуть засуджені, адміністрація, зокрема рядові співробітники виправних закладів. В останніх, до речі, звичайно виникає маса проблем, і вони потребують правового захисту і допомоги адвоката, ніяк не менше ніж їх підопічні – в’язні колоній та слідчих ізоляторів.

-      Як вплине успішна реалізація проекту на ситуацію в країні та світі з захистом прав людини загалом?

-      По –перше, як я вже наголошував, багато проблем можна буде вирішувати в консультативному та колегіальному режимі прямо на місці, тому загальний клімат у закладах позбавлення волі стане більш здоровим.

По-друге, зменшится кількість подань та скарг у суди, зокрема касаційні суди, включаючи й Страсбурзький суд з прав людини.

Хочу запевнити, що з Божою поміччю проект повинен запрацювати у повному об’ємі вже протягом найближчих декількох місяців. Скоріш за все це буде десь біля Нового року. На своєму віку я бачив та спілкувався з десятком міністрів юстиції та десятком керівників пенітенціарної служби України. Всі вони пішли, а я, моя  вищезгадана громадська організація та наше об’єднання адвокатів «Міжнародна адвокатська компанія «Едуард Багіров та партнери» залишаються. Так що, при виникненні проблем, зокрема, з порушенням ваших прав людини та громадянина, будь ласка звертайтеся! Завжди буду радий прийти вам на поміч!  

Підготував Олексій Гусак

Розгорнутий репортаж з Бучанської колонії, щодо старту першого етапу проекту «Справедливість та правовий захист», можна прочитати за цим посиланням: http://stolica-ua.com/2018/05/rada-po-pravah-lyudini-u-kozhnij-zoni-vkrayini-za-retseptom-eduarda-bagirova/