Іван Рудяк: «Ефективна взаємодія громад і влади – найважливіша умова розвитку держави»

 

 

 

Після Революції Гідності в Україні спостерігається дефіцит нових прогресивних кадрів в органах влади. Професійні та патріотичні діячі не дуже прагнуть до владних кабінетів. Сьогодні великих масштабів набуває тенденція, коли до органів виконавчої влади йдуть громадські активісти, люди котрі мало знайомі із специфікою державної служби, проте як ніхто інший знають проблеми народу зсередини. Один із них  Іван Рудяк – громадський активіст, який вирішив спробувати себе на державній службі і переміг у конкурсі на заміщення посади голови Обухівської РДА. Власкор УКРПРЕСС-інфо задав переможцю кілька питань.

- З громадських активістів в службовці - це дуже серйозний виклик та зовсім інша відповідальність, так? 

- Цілком згоден, бо лише махаючи прапором та безупинно критикуючи владу, Україну не змінити. Треба робити конкретні кроки, втілювати реальні програми, які розроблені ініціативною громадою і затверджені депутатами. Ми вже пішли цим шляхом - відставили прапори і почали розробляти карту дій на реальних територіях, втілювати нові стандарти життя вже зі сторони громади. Тепер настав час рухатися далі. Частина моїх колег залишається на рівні цієї громади і працює на виконання інтересів громади, а інша частина команди разом зі мною, переходить на наступний щабель виконавчої влади. І вже з двох сторін, двостороннім рухом, допомагаємо, з одного боку, почути інтереси громади і врахувати їх. З іншого боку, допомогти владі реалізовувати свої програми за рахунок якісної комунікації з громадою.

- Іване, нещодавно Ви перемогли у конкурсі на заміщення посади голови Обухівської РДА. Відомо, що багато років Ви займались громадською діяльністю, є засновником кількох ГО, були членом Автомайдану, головою Громадської ради при СБУ. Що спонукало Вас настільки кардинально змінити вектор діяльності  та спробувати себе на державній службі?

- Коли я був в АТО, хлопці мені казали: «Тут на Донбасі війна закінчиться тоді, коли такі люди як ти, наведуть порядок у всій країні – в центрі, в столиці, в усіх інших регіонах». Вони просили: «Ви йдіть в цю систему влади і змінюйте її зсередини». Треба розуміти, що коли у нас буде сильний центр, столиця, коли в нас будуть сильні регіони, тоді у нас не буде конфлікту, не буде непорозуміння між людьми. Поки ми слабкі всередині, поки у нас є внутрішній конфлікт між громадою і владою, поки цей конфлікт використовують інші країни, у нас буде війна. Отже, кабінети влади – це теж фронт, і кожний АТОвець розуміє, що політична боротьба, політичний розвиток – це теж своєрідна війна за краще майбутнє держави.

Все це, зокрема, і вплинуло на моє рішення піти на державну службу.

- Які основні виклики на цьому шляху Ви бачите?

- Є одна дуже важлива річ, яку доречно згадати. Держава декларує, що її головною цінністю є громадянин і його інтереси. Цей принцип діє у всьому цивілізованому світі, ми тут не відрізняємось від інших розвинутих країн. Але поки що ми не такі успішні як вони, бо, наприклад, в Сполучених Штатах, чи в країнах Західної Європи, громадяни головним своїм пріоритетом вважають розвиток держави та її інтересів. Тобто держава турбується про громадянина, а він, зі свого боку, турбується про державу для поліпшення свого життя в майбутньому. А в Україні маємо небезпечний посил громади: держава в очах громади злочинна. Безвідповідальні критикани і популісти змушують людей ідентифікувати державу з конкретним корумпованим чиновником.

Але держава – це територія, на якій ми живемо, держава - це люди, і держава - це система управління. Майно, ресурси, дороги, парки, інфраструктурні об’єкти – належать громаді, і про все це треба турбуватись так само, як про свої черевики, щоб вони були чисті. Але здебільшого громада так не думає, ще не навчилася думати, і тому ми шукаємо шляхи, щоб змінити дану ситуацію та налагодити контакт між владою і громадою. Сьогодні ми розділили територію нашої діяльності – частина з нас піде працювати на державу як держслужбовці, а друга частина буде контролювати і впроваджувати разом з владою програми, які сприятимуть як розвитку держави, так і відповідатимуть інтересам окремих територій та громадян.

- Наскільки важко організувати процес ефективної взаємодії між владою та громадою?

- По-перше, на сьогоднішній день важко щось змінити, не маючи певних важелів впливу у виконавчій владі. По-друге, для того, щоб цю ситуацію змінити треба мати комунікацію між громадою і владою, які в даний момент розмовляють між собою на різних мовах - це мова недовіри та ультиматумів один до одного, що не сприяє партнерським стосункам і побудові успішної країни. Разом з тим, громада без влади і без держави не може розраховувати на якісний рівень життя. Так само і влада не зможе побудувати якісну систему управління, не враховуючи інтереси громади. Тому я прийняв рішення піти до влади, щоб громада і влада разом відстоювали інтереси громадянина та держави.

- Щоб  досягати результатів на цьому шляху, обов’язково  треба мати управлінський досвід?

- Так, і він у мене є. Протягом кількох років, працюючи на керівних посадах громадських об`єднань, разом з колегами ми вивчали нюанси та проблеми, які доводиться вирішувати керівникам владних структур на місцях. Ми досліджували переваги самоврядування, на собі випробовували механізми взаємодії влади і людей. І тепер ми можемо вдосконалювати владну систему, орієнтовану, перш за все, на інтереси та синхронний гармонійний розвиток окремої людини і держави. Ми повинні враховувати не тільки інтереси громадянина, але і інтереси держави, бо свобода однієї людини закінчується там, де починається свобода іншої людини. А, загалом, люди мають різні інтереси та погляди. Державна ж система повинна ставитися з повагою до цього, але приймати рішення, опираючись на позицію більшості.

- Чи важко було перемогти у конкурсі?

- Перемогти у конкурсі було дуже непросто – точилася серйозна боротьба, були дуже сильні кандидати, в тому числі діючий в.о. голови Обухівської РДА.  Врешті решт, набравши найбільшу кількість балів, я виграв цей конкурс.

З повагою до своїх конкурентів скажу, що моє прагнення змінити країну, план дій нашої команди, вивчення ситуації на території Обухівського району дало мені можливість ефективно представити себе в конкурсі. Я завдячую конкурсній комісії, яка об’єктивно оцінювала кандидатів та їх знання і досвід, тому тепер я маю честь очолити цей район. 

- Посада голови Обухівської РДА – чому саме цей район, що Вас з  ним пов’язує?

- Ну, по-перше, саме в цьому районі проводився конкурс на заміщення голови РДА, і це співпало з моїм планом розвитку країни, а ще в нас були ефективні кадри для держслужби. По-друге, я проживаю з сім’єю неподалік у сусідньому районі, і  це зручно, бо не треба переїжджати, або залишати родину. В Обухівському районі живе багато моїх друзів, знайомих, я часто там бував як громадський діяч, реагуючи на звернення людей у різних сферах діяльності. Тому я добре обізнаний і орієнтуюсь у специфіці проблем цього району. Також є ще один важливий момент, там живе Президент, і тому це дуже цікаво і мотивовано створити найкращий район в Україні під контролем гаранта реформ.

- Які проблеми Обухівського району Ви вважаєте найбільш актуальними?

- Одним  з першочергових завдань є необхідність налагодити комунікацію між всіма населеними пунктами та райдержадміністрацією. Також треба підняти рівень комунікації з обласною адміністрацією та з активною частиною громади. Треба створити такі умови, щоб громада, місцеве самоврядування – сільські ради, районна рада депутатів, районна адміністрація і обласна адміністрація разом реалізували всі державні програми та ефективні громадські ініціативи.

Для виконання законів та державних програм дуже важливо налагодити ефективну комунікацію між людьми та владою, підприємцями і державними інституціями.

Для місцевого самоврядування важливо налагодити співпрацю з сільськими головами, сільрадами,  активістами  місцевих громад – щоб всі в повному обсязі і вчасно отримували пільги та фінансування, та щоб ефективно розвивались села.

Також  дуже розраховую на плідну співпрацю з Обухівською райрадою, і сподіваюсь, що інтереси громади в нашій спільній роботі будуть стояти вище за вузькопартійні.

Крім того, треба поглибити співпрацю з Обласною радою, щоб усі обласні програми працювали без затримок.

Будемо налагоджувати контакти з місцевим бізнесом, запускати програми сприяння підприємницької  діяльності, створення нових робочих місць.

Дуже актуальним є питання залучення інвестицій в Обухівський район, тому будемо вивчати всі пропозиції та пропонувати вигідні умови інвесторам, враховуючи, щоб вони були вигідними і для громади.

І це лише  частина планів.

- Чи є у Вас програма, за якою Ви будете працювати на посаді голови РДА та першочерговий план дій?

- Так, безумовно, він є. Перерахую найбільш важливі пункти, деякі з них я вже згадував.

1. Налагодження системи комунікацій.

2. Сприяння розвитку інвестиційного клімату.

Впровадження нових технологій і стандартів розвинутих країн. Ми вивчали досвід інших країн, де ефективно співпрацюють місцеве самоврядування, місцеві органи влади та громада, впроваджуючи нові технології. Маємо залучити досвід країн, які вже пройшли цей шлях та вийшли на якісний рівень життя. В цьому ми розраховуємо на українську діаспору, яка підтримує нас у різних куточках світу. Адже більша її частина турбується за Україну і готова до тісної співпраці.

3. Збільшення робочих місць і збільшення місцевого бюджету.

4. Економічний розвиток.

5. Соціальний розвиток.

6. Розвиток інфраструктури, сучасні дороги.

7. Оптимізація управлінських функцій шляхом координації дій та об’єднання громад.

8. Створення ефективної моделі використання енергоресурсів для зменшення видатків, а також зменшення залежності від енергоресурсів, які надходять з інших країн.

9. Розвиток і побудова якісної медицини - лікарень та придбання і встановлення технологічного обладнання, якого критично не вистачає в районі.

Впровадження медичної реформи через створення амбулаторій або ФАПів для того, щоб в кожному селі можна було отримати якісну медичну допомогу. Створення на місцях опорних амбулаторій, де можна пройти любе обстеження, і отримати всі необхідні медичні послуги.

10. В сфері охорони правопорядку розробити концепцію отримання службового житла, забезпечення співробітників всім необхідним для мотивації та престижності служби в поліції.

11. Вирішення екологічних питань. В Обухівському районі проблемним є горезвісне сміттєзвалище - п’ятий полігон. Для вирішення цього питання потрібно побудувати завод для переробки сміття, який буде перетворювати сміття на енергію.

12. В галузі освіти, спорту пріоритетним є виховання здорової і щасливої молоді, пропаганда здорового способу життя і фінансова підтримка дитячих спортивних секцій.

Не менш важливим є питання ефективного розподілу обласного бюджету, направленого саме на розвиток села. Такий підхід дасть поштовх у розвитку інфраструктури населених пунктів та дасть можливість громаді  контролювати використання державних грошей. Дану програму було презентовано  губернатором Київщини Олександром Горганом, і ми з командою підтримаємо цю ініціативу.

- Корупція - одна з найболючіших проблем сучасної України. Обухівський район часто попадав у центр корупційних скандалів. Зокрема, проблеми поставали у земельних питаннях, а також навколо незаконного видобутку піску та вирубки лісів. Чи є у Вас ідеї, як подолати ці негаразди саме в Обухівському районі та навести лад у цих питаннях?

- Так, все це дуже складні питання, які накопичувались роками, якщо не десятиліттями. Безумовно, вони мають вирішуватись в законодавчому полі, із врахуванням як інтересів держави, так і інтересів місцевих громад. Як громадський діяч з великим досвідом боротьби із корупцією, я маю досвід і напрацювання, як краще і ефективніше приборкати апетити шахраїв,  рейдерів та інших діячів, які прагнуть наживатись на протиправних схемах. Покарання буде невідворотним.

- В Інтернеті пишуть про Ваші зв’язки із політичними колами та високопосадовцями – депутатами Березенком, Ярошем, головою СБУ Грицаком… Само по собі це ні про що не говорить. Але щоб не було пліток, краще розкажіть з перших вуст. 

- Я ніколи цього не приховував, що дійсно знайомий з цими людьми, а також з багатьма іншими депутатами Верховної Ради, обласних і районних рад і авторитетними представниками політичної сфери України, тому що як громадський діяч, я приймав активну участь у багатьох важливих для держави процесах. З Дмитром Ярошем ми були разом на Майдані. З Василем Грицаком плідно співпрацювали під час моєї роботи в якості голови Громадської ради при СБУ. Зокрема, це і реформування окремих процесів, запровадження громадських приймалень в СБУ. Потужна спільна робота була проведена з обміну полонених на території АТО. Сергій Березенко – народний депутат України, з яким в мене хороші стосунки, як із багатьма іншими нардепами. Отже, я впевнений, що мої зв’язки та дружні знайомства у вітчизняному та міжнародному політикумі лише допоможуть мені ефективніше виконувати свої обов’язки на посаді голови Обухівської РДА та допоможуть досягти позитивних змін в країні.

- Розкажіть трохи про себе, про Вашу родину – звідки Ви родом, де Ви вчились, де набували досвіду, як проводите свій вільний час?

- Народився в Києві, в багатодітній сім’ї. Вищу юридичну освіту здобув в Національному університеті внутрішніх справ України, наразі продовжую навчання і отримую другу вищу освіту в Національній академії державного управління при Президентові України. Маю кохану дружину та п’ятеро дітей, яких дуже люблю і намагаюсь приділяти всім їм достатньо батьківської уваги. Ми ведемо здоровий спосіб життя, активно займаємось спортом. Отже, вільний час, коли він є, намагаюся проводити з родиною. А решта часу, коли не на роботі і не в гущині подій, займаюсь навчанням і саморозвитком.

- Якою Ви бачите Україну в найближчому майбутньому, через 5-10 років?

- Це буде країна без війни, країна що подолала корупцію, з сильною економікою, з високим рівнем життя наших громадян. Україна буде потужним суб’єктом міжнародної політики, країною, яку будуть поважати в світі, і з якою будуть рахуватись інші держави та якою будуть пишатися наші діти. Я певен, що пройде не так багато часу, і ми всі будемо цьому свідками. А щоб це відбулося, кожного дня я задаю собі питання - що ще я можу зробити для своєї країни, щоб закінчилась війна, щоб ми якомога швидше здійснили  реформи і вийшли на новий рівень розвитку.

Для зміни життя в Україні на краще, кожен з нас повинен почати зі зміни себе, своєї родини, будинку, села, міста. Привівши до стандартів успішних країн одне село, ми зможемо привести до успіху всю Країну.

Джерело: http://www.ukrpress.info/2017/09/25/ivan-rudyak-efektivna-vzaemodiya-gromad-i-vladi-nayvazhlivisha-umova-rozvitku-derzhavi/